ERICKSON BT40BHPVTT10160M Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 24.00 mm Shank Dia | CP4TNW 302UJ8
ERICKSON BT40BHPVTT10160M Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 24.00 mm Shank Dia
Item: CP4TNWModel: BT40BHPVTT10160MCross Ref: 302UJ8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Balanced To Rpm G 6.3@15000 RPM
Compatible With Product Type Carbide And HSS Cutting Tools
Coolant Fed Coolant Through
Features Axial Adjustment - End, Balanceable -Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And HSS Cutting Tools
Hole Dia. 10 mm
List Number BT40BHPVTT10160M
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 24 mm
Overall Length 225.4 mm
Projection 160 mm
Shank Dia. 24 mm
Taper Size BT40
Tool Depth 31 mm