ENERPAC PRASA20016L Lifting Jack, 200 Ton, 16 Inch Stroke, 26 Inch Collapsed Height | CM9KUW
ENERPAC PRASA20016L Lifting Jack, 200 Ton, 16 Inch Stroke, 26 Inch Collapsed Height
Item: CM9KUWModel: PRASA20016LCross Ref: 60HW23
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Lifting Jack
Base 24" x 20"
Capacity 200 mm
Capacity (kn) 1778 kN
Collapsed Height A 660 mm
Collapsed Height A (in) 26"
Cylinder Cylinder Included
Extended Height 41 1/4"
Lifting Height Min. 26"
Max. Pressure 10000 psi
Max. Toe Clearance 4"
Maximum Operating Pressure (psi) 10000 psi
Nominal Capacity 200 ton.
Oil Capacity Not Applicable
Overall Length 20"
Power Source Air
Power Source Spec Air Pump (50 Scfm, 80 Psi)
Product Datasheet enerpac-pre11.pdf
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Retracted Height 26"
Stroke (in) 15.3"
Stroke (mm) 389 mm