ENERPAC HCRL30012 Lock Nut Cylinder, Dual Acting, 300 Ton | CM9JQF
ENERPAC HCRL30012 Lock Nut Cylinder, Dual Acting, 300 Ton
Item: CM9JQFModel: HCRL30012
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hydraulic Cylinder
Capacity Class 300 ton.
Collapsed Height A (in) 23.46"
Collapsed Height A (mm) 596 mm
Cylinder Effective Area Advance 424.1 sq. cm , 65.74 sq. in.
Extended Height B 35.28"
Material Steel
Max. Operating Pressure 10150 psi
Maximum Cylinder Capacity Advance (kn) 2969 kN
Maximum Cylinder Capacity Advance (short Tons) 334 ton.
Oil Capacity Advance 776.41 cu. in.
Oil Capacity Advance (cm3) 12723 cu. cm
Oil Capacity Retract 64.70 cu. in.
Oil Capacity Retract (cm3) 1060 cu. cm
Plunger Type Solid
Product Datasheet enerpac-hcrl10012.pdf
Return Type Double-Acting, Hydraulic Return
Stroke 11.81"
Stroke (mm) 300 mm