EEMAX XTP048480 Electric Tankless Water Heater, Indoor, 48000 W, 20.5 Gpm | CP4CUE 60HW80
EEMAX XTP048480 Electric Tankless Water Heater, Indoor, 48000 W, 20.5 Gpm
Item: CP4CUEModel: XTP048480Cross Ref: 60HW80
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Adjustable Thermostat Yes
Amps 58A
Cold Inlet Gender Female
Cold Inlet Size 3/4"
Cold Inlet Type NPT
Commercial / Residential Commercial
Control Type Digital Display With Keypad
Cord Conductor Gauge 6 AWG
Default Temperature 120°F
Element Material Copper
Environment Indoor
Hot Outlet Connection Gender Female
Hot Outlet Size 3/4"
Item - Water Heaters Electric Tankless Water Heater
Market Commercial, Industrial
Max. Flow Rate 20.5 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Min. Flow Activation 0.5 GPM
Min. Water Pressure 35 psi
Mounting Wall Mounting
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Type Wall Mounting
Nema Rating NEMA N4X6
Operating Voltage 480V AC
Overall Depth 5 21/25"
Overall Height 18 13/25"
Overall Width 20.47"
Power Consumption 48000 W
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Water Connection Location Bottom
Wire Size 6 AWG