EEMAX SPEX8208T EE Electric Tankless Water Heater, Indoor, 8, 300 W, 3 Gpm | CP4CUP 451G66
EEMAX SPEX8208T EE Electric Tankless Water Heater, Indoor, 8, 300 W, 3 Gpm
Item: CP4CUPModel: SPEX8208T EECross Ref: 451G66
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Amps 40A
Cold Inlet Size 3/8"
Cold Inlet Type Compression
Commercial / Residential Commercial
Control Type Digital Display With Keypad
Cord Conductor Gauge 8 AWG
Default Temp. 90°F
Element Material Nichrome
Environment Indoor
Hot Outlet Size 3/8"
Hot Outlet Type Compression
Housing Material Thermoplastic
Item - Water Heaters Electric Tankless Water Heater
Market Commercial
Max. Flow Rate 3 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Min. Flow Activation 0.2 GPM
Min. Water Pressure 30 psi
Mounting Type Wall Mounting
Operating Voltage 208V AC
Overall Depth 3"
Phase Single
Power Consumption 8300 W
Pressure Range 35 psi to 150 psi
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Residential / Commercial Commercial
Sub-brand Lavadvantage
Temperature Rise @ Flow 28°F @ 2 GPM, 57°F @ 1 GPM
Wire Size 8 AWG