EEMAX SPEX8208T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 8, 300 W, 3 Gpm | CP4CUN 451G65
EEMAX SPEX8208T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 8, 300 W, 3 Gpm
Item: CP4CUNModel: SPEX8208TCross Ref: 451G65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Amps 40A
Cold Inlet Size 3/8"
Cold Inlet Type Compression
Control Type Digital Display With Keypad
Cord Conductor Gauge 8 AWG
Default Temperature 140°F
Element Material Nichrome
Environment Indoor
Hot Outlet Size 3/8"
Hot Outlet Type Compression
Housing Material Thermoplastic
Market Commercial, Residential
Max. Flow Rate 3 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Maximum Delivered Temperature 140°F
Min. Water Pressure 30 psi
Minimum Flow Activation 0.2 GPM
Mounting Wall Mounting
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Mounting Type Wall Mounting
Operating Voltage 208V AC
Overall Depth 3"
Overall Height 10 3/4"
Overall Width 5 1/4"
Phase Single
Power Consumption 8300 W
Sub-brand Lavadvantage
Temperature Rise @ Flow 28°F @ 2 GPM, 57°F @ 1 GPM
Wire Size 8 AWG