EEMAX SPEX3277 Electric Tankless Water Heater, Indoor, 3000 W, 1.5 Gpm | CP4CTW 485C06
EEMAX SPEX3277 Electric Tankless Water Heater, Indoor, 3000 W, 1.5 Gpm
Item: CP4CTWModel: SPEX3277Cross Ref: 485C06
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Amps 11A
Application Kitchen Sinks, Metering Faucets, Lavatory Faucets, Sensor Faucets
Cold Inlet Size 3/8"
Cold Inlet Type Compression
Commercial / Residential Commercial
Cord Conductor Gauge 14 AWG
Element Material Nichrome
Environment Indoor
Housing Material Thermoplastic
Item - Water Heaters Electric Tankless Water Heater
Market Commercial
Max. Flow Rate 1.5 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Maximum Delivered Temperature 140°F
Min. Flow Activation 0.25 GPM
Min. Water Pressure 30 psi
Mounting Type Wall Mounting
Operating Voltage 277V AC
Overall Depth 3"
Phase Single
Power Consumption 3000 W
Pressure Range 30 psi to 150 psi
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Sub-brand Flowco(Tm)
Wire Size 14 AWG