EEMAX SPEX012240T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 11, 500 W, 3 Gpm | CP4CTB 451G50
EEMAX SPEX012240T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 11, 500 W, 3 Gpm
Item: CP4CTBModel: SPEX012240TCross Ref: 451G50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Amps 48A
Cold Inlet Size 3/8"
Cold Inlet Type Compression
Commercial / Residential Both
Control Type Digital Display With Keypad
Cord Conductor Gauge 8 AWG
Default Temperature 140°F
Element Material Nichrome
Hot Outlet Size 3/8"
Hot Outlet Type Compression
Housing Material Thermoplastic
Item - Water Heaters Electric Tankless Water Heater
Market Commercial, Residential
Max. Flow Rate 3 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Maximum Delivered Temperature 140°F
Min. Flow Activation 0.2 GPM
Min. Water Pressure 30 psi
Mounting Any Direction , Wall Mounting
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Type Wall Mounting
Operating Voltage 240V AC
Overall Depth 3"
Overall Height 10 3/4"
Overall Width 5 1/4"
Phase Single
Power Consumption 11500 W
Pressure Range 35 psi to 150 psi
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Residential / Commercial Both
Sub-brand Lavadvantage
Temperature Rise @ Flow 39°F @ 2 GPM, 79°F @ 1 GPM
Wire Size 8 AWG