EEMAX AP108480 N4X Electric Tankless Water Heater 480vac | AF9TPC 30UL41
EEMAX AP108480 N4X Electric Tankless Water Heater 480vac
Item: AF9TPCModel: AP108480 N4XCross Ref: 30UL41
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Elec Tankless Water Heater
Amps 130A
Default Temp. 120°F
Default Temperature 120 Degrees F
Depth 10 9/32"
Elements Lead-Free Replaceable Cartridge Insert
Height 17 27/64"
Max. Flow Rate 40 GPM
Min. Flow Activation 2.5 GPM
Min. Flow Activation 2.50 gpm
Mounting Vertical
Phase 3
Pressure Range 150 psi
Residential / Commercial Commercial
Temp. Range +100°F to +140°F
Temp. Rise @ 2.5 Gpm Limited to Thermostatic Setting
Temp. Rise @ 2.5 Gpm Limited
Temp. Rise @ 20.0 Gpm 37 Degrees F
Temp. Rise @ 20.0 Gpm 37°F
Temp. Rise @ 4.0 Gpm Limited To Thermostatic Setting
Temp. Rise @ 6.0 Gpm 122°F
Temp. Rise @ 6.0 Gpm 122 Degrees F
Temp. Rise @ 8.0 Gpm 92°F
Temp. Rise @ 8.0 Gpm 92 Degrees F
Voltage 480V AC
Water Connection 1-1/4" NPT
Water Connection Location 1.25"
Water Heater Application General Purpose
Watts 108000 W
Width 26 11/64"
Wire Size 1 AWG