EEMAX AM007240T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 6, 500 W, 1.5 Gpm | CP4CUH 481R31
EEMAX AM007240T Electric Tankless Water Heater, Indoor, 6, 500 W, 1.5 Gpm
Item: CP4CUHModel: AM007240TCross Ref: 481R31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Electric Tankless Water Heater
Adjustable Thermostat No
Amps 27A
Application Sensor Faucets, Kitchen Sinks, Lavatory Sinks, Metering Faucets
Cold Inlet Size 3/8"
Commercial / Residential Commercial
Cord Conductor Gauge 10 AWG
Default Temperature 105°F
Electrical Connection Type Power Cord, PL
Element Material Nichrome
Environment Indoor
Housing Material Thermoplastic
Item - Water Heaters Electric Tankless Water Heater
Market Commercial
Max. Flow Rate 1.5 GPM
Max. Water Pressure 150 psi
Min. Flow Activation 0.3 GPM
Min. Water Pressure 35 psi
Mounting Any Direction , Wall Mounting
Mounting Orientation Horizontal, Vertical
Mounting Type Wall Mounting
Nema Rating Not Rated
Operating Voltage 240V AC
Overall Depth 4"
Overall Height 14 1/2"
Overall Width 5 1/4"
Phase Single
Power Consumption 6500 W
Pressure Range 35 psi to 80 psi
Promotion Restriction Not Eligible For Promotion
Residential / Commercial Commercial
Sub-brand Accumix Ii(Tm)
Temperature Rise @ Flow 30°F @ 1.5 GPM, 44°F @ 1.5 GPM
Wire Size 10 AWG