EDWARDS SIGNALING 57PLEDMR24ADB LED Beacon, NEMA4X, Red | AD4BJL 40Z965
EDWARDS SIGNALING 57PLEDMR24ADB Warning Light, Red, LED, 24 VAC/DC, 148,000 hr Lamp Life, Fresnel, 8 Inch Height
Item: AD4BJLModel: 57PLEDMR24ADBCross Ref: 40Z965
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Beacon Light
Amps Drawn 0.7/0.55A
Color Red
Connection Type Wire Leads
Control Protocol Direct Wire
Diameter 6 1/2"
Flashes Per Minute 65/85/120/460/480/750/1000 FPM
Footprint Diameter 6 1/2"
For Location Indoor/Outdoor
Height 8"
Housing Color Black
Housing Material Polycarbonate
Includes Mounting Hardware No Mounting Hardware
Ip Rating IP66
Lamp Color Red
Lamp Life 148000 hrs.
Lamp Type LED
Lens Color Red
Lens Design Fresnel
Lens Material Polycarbonate
Lens Shape Dome
Lifespan 148000 hrs.
Light Operating Mode Flashing, Steady
Light Source LED
Mounting Conduit, Surface
Mounting Location Conduit Mount
Mounting Mechanism 3/4" MNPT
Mounting Style Surface Mount
Mounting Thread Size 3/4"
Nema Rating NEMA 4X
Operating Current 0.55A @ 24V AC/DC, 0.7A @ 12V DC
Operating Temp. -31°F to +150.8°F
Operating Temperature - Maximum 151°F
Operating Temperature - Minimum -31°F
Operating Voltage 12V DC/24V AC/DC
Overall Height 8"