Item: CP4BCQModel: RL65-21/14Cross Ref: 5AGE5
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Blower
Bearing Type Ball
Blade Material Fiberglass Reinforced Plastic
Cfm 33 CFM
Cfm @ 0.000-in. Sp 33 CFM
Connection Type Wire Leads
Cord Length 12"
Depth 1 3/8"
Electrical Connection Lead Wire
Electrical Connection - Fans Lead Wires
Environmental Applications Equipment Cooling
Fan Shape Square
Flange No
Height 3 5/8"
Housing Material Fiberglass Reinforced Plastic
Ip Rating Not Rated
Lead Length 12"
Locked Rotor Protection Yes
Motor Insulation Class E
Mounting Eye O.c. 2 3/4"
Mounting Position Horizontal/Vertical
Rohs Yes
Rpm 4500 RPM
Sound Level 66 dBA
Thermal Protection Electronic
Voltage 24V DC
Wattage 14 W