Item: CP4BCRModel: RL48-19/12Cross Ref: 5AGE2
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Blower
Air Flow 16.5 CFM
Bearing Type Ball
Blade Material Fiberglass Reinforced Plastic
Cfm 16.5 CFM
Cfm @ 0.000-in. Sp 16.5 CFM
Color Black
Connection Type Wire Leads
Cord Length 12"
Depth 1"
Electrical Connection Lead Wire
Electrical Connection - Fans Lead Wires
Environmental Applications Equipment Cooling
Fan Shape Square
Gross Weight 0.172 lbs.
Height 3"
Housing Material Fiberglass Reinforced Plastic
Impeller Material Plastic
Lead Length 12"
Max. Ambient Temp. 158°F
Motor Insulation Class E
Mounting Eye O.c. 2.625" x 1.812"
Mounting Position Horizontal/Vertical
Nominal Depth 27 mm
Nominal Height 76 mm
Nominal Voltage 12V DC
Nominal Width 76 mm
Operating Voltage 12V DC
Power Consumption 5 W
Rpm 4400 RPM
Sound Level 57 dBA
Thermal Protection Electronic
Voltage 12V DC
Wattage 5 W
Width 3"