EATON XTPBP16BC1 Manual Motor Protector, 0.10 to 0.16A, Push Button, 1.77 Inch Width | CJ2UFG 4WXH3
EATON XTPBP16BC1 Manual Motor Protector, Non-Reversing, 3 Poles, 0.16 A, Thermal Protection, Push Button
Item: CJ2UFGModel: XTPBP16BC1Cross Ref: 4WXH3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Manual Motor Protector
Depth 3.35"
Frame Size B
Height 3.66"
Maximum Overload Relay Current Setting 0.16A
Min. Overload Relay Amps Setting 0.1A
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size Not Applicable
Number Of Poles 3
Operator Push Button
Overall Depth 3.35"
Overall Height 3.66"
Overall Width 1.77"
Overload Protection Type Thermal
Phase Loss Sensitivity Yes
Resistance Properties Insulation Resistant
Starter Type Manual
Terminal Connection Type Screw Terminals
Width 1.77"