EATON XTCR170G11B IEC Contactor, 170A, Top-Mounted, 190 Vac 50 Hz, 240 Vac 60 Hz, 1No-1Nc, 170A | BH8ZJM 4WUY2
EATON XTCR170G11B IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 170 A, 240 VAC Coil, G Frame Size
Item: BH8ZJMModel: XTCR170G11BCross Ref: 4WUY2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 170A
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 220/240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 170A
Frame Size G
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Full Load Current - Inductive 170A
Full Load Current - Resistive 275A
Height 8 1/4"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 10 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 60 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 125 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 125 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 10 1/2"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 10, 25, 30/ 40, 60, 125, 125 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 10.5"