EATON XTCR095F11R IEC Contactor, 95A, Top-Mounted, 12 Vachz, 1No-1Nc, 95A, Frame F, 90 Mm | BH8ZHL
EATON XTCR095F11R Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 12 VAC V Coil, 95A, 3P
Item: BH8ZHLModel: XTCR095F11R
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 95A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 95A
Frame Size 90 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6.142"
Length 5.079"
Max. Hp Rating 7 1/2, 15/ 25, 40, 75, 100 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 6.535"