EATON XTCR080F11TD IEC Contactor, 80A, Top-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, 80A, Frame F, 90 Mm, 7.5, 15/ 25 | BH8ZHC 4WUW1
EATON XTCR080F11TD IEC Magnetic Contactor, Reversing, 3 Poles, 80 A, 24 VDC Coil, F Frame Size
Item: BH8ZHCModel: XTCR080F11TDCross Ref: 4WUW1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 80A
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contactor Style IEC
Continuous Amps Rating 80A
Frame Size F
Frequency 50/60 Hz
Full Load Current - Inductive 80A
Full Load Current - Resistive 110A
Height 6.142"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 60 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 75 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression Yes
Ip Rating IP20
Length 5.079"
Main Power Pole Contact Form 3NO
Max. Hp Rating 7 1/2, 15/ 25, 30, 60, 75 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Maximum Operating Temperature 122°F
Mfr. Series XT IEC Series
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V DC
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Overall Depth 5.08"
Overall Height 6.14"
Overall Width 6.54"
Product Name Eaton XT IEC contactor
Reversing Capability Reversing
Series Xt Series Series
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 6.535"