EATON XTCR032C21R IEC Contactor, 32A, 12 Vac, 50-60 Hz, 2No-2No, 32A, Frame C, 45 Mm, 50-60 Hz, 3 | BH8ZDF
EATON XTCR032C21R Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 12 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZDFModel: XTCR032C21R
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 32A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 32A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4 1/2"
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 3, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)