EATON XTCR018C21C IEC Contactor, 18A, 412 Vac 50 Hz, 480 Vac 60 Hz, 2No-2No, 18A, Frame C, 45 Mm | BH8ZAW 4WUP8
EATON XTCR018C21C Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 415/480 VAC V Coil, 3P
Item: BH8ZAWModel: XTCR018C21CCross Ref: 4WUP8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 18A
Coil Voltage 412-480V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 18A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4 1/2"
Length 4 3/4"
Max. Hp Rating 2, 3/ 5, 5, 10, 15 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)