EATON XTCR012B21BD IEC Contactor, 12A, 220 Vdc, 2No-2No, 12A, Frame B, 45 Mm, 0.5, 2/ 3, 3, 10 | BH8YZP
EATON XTCR012B21BD Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 220 VDC V Coil, 3P
Item: BH8YZPModel: XTCR012B21BD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 12A
Coil Voltage 220V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Continuous Amps Rating 12A
Frame Size 45 mm
Height 68 mm
Max. Hp Rating 1/2, 2/ 3, 3, 10, 10 hp (1/3 Phase @ 115, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Reversing
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing Contactor
Width 90 mm