EATON XTCEC025C10W IEC Contactor, 25A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1No, 25A, Frame C, 45 Mm | BH8YDN
EATON XTCEC025C10W Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 42/48 VAC V Coil, 3P
Item: BH8YDNModel: XTCEC025C10W
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Contactor
Amps Rating 25A
Coil Voltage 42/42-48V AC
Contact Configuration 1 NO
Continuous Amps Rating 25A
Frame Size 45 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 3.898"
Length 3.425"
Max. Hp Rating 2, 3, 5/ 7 1/2, 10, 15, 20 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1.85"