EATON XTCE250L22Y IEC Contactor, 250A, 48 Vac 40 Hz, 110 Vac 60 Hz, 2No-2Nc, 250A, Frame L, 140 Mm | BH8XYJ
EATON XTCE250L22Y Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 48 to 110 VDC V Coil, 250A, 3P
Item: BH8XYJModel: XTCE250L22Y
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Contactor
Amps Rating 250A
Coil Voltage 48/110V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Frame Size 140 mm
Frequency 50 Hz
Frequency Rating 40-60 Hz
Height 9.685"
Length 9.134"
Max. Hp Rating 75, 100, 200, 250 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 3
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 6.575"