EATON XTAS250L22B160 Iec Starter
Item: BH8WZHModel: XTAS250L22B160
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Amps Rating 250A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 250A
Frame Size 140 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 12"
Length 8"
Mfr. Series XT IEC /S- Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Operation Non-Reversing
Overload Range 120-160A
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Starter
Width 6"