EATON XTAR072D11P5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380 VAC | BH8WXM
EATON XTAR072D11P5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 380 V 60 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WXMModel: XTAR072D11P5E100
In Stock
Overload range
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 380V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frequency Rating 60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar072d11p5e100.pdf
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"