EATON XTAR072D11G5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 190/220 VAC | BH8WWQ
EATON XTAR072D11G5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 190-220 V, 50/60 Hz, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WWQModel: XTAR072D11G5E100
In Stock
Overload range
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 190-220V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar072d11g5e100.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"