EATON XTAR072D11C5E045 IEC Starter | BH8WVX
EATON XTAR072D11C5E045 Reversing Electronic Motor Starter, 72 A, Top-Mounted, 415-480 V, 50/60 Hz, 9-45 A Xtoe
Item: BH8WVXModel: XTAR072D11C5E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 72A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 9-45A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar072d11c5e045.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"