EATON XTAR065D11Y5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8WVD
EATON XTAR065D11Y5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 48 V 50 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WVDModel: XTAR065D11Y5E100
In Stock
Overload range
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar065d11y5e100.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"