EATON XTAR065D11TD010 IEC Starter | BH8WRX
EATON XTAR065D11TD010 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24-27 Vdc, D Frame, 55 mm, 6-10 A
Item: BH8WRXModel: XTAR065D11TD010
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)