EATON XTAR065D11T057 IEC Starter | BH8WRN
EATON XTAR065D11T057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 24 V 50/60 Hz, D Frame, 40-57 A
Item: BH8WRNModel: XTAR065D11T057
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11t057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"