EATON XTAR050D11U016 IEC Starter | BH8WGQ
EATON XTAR050D11U016 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8WGQModel: XTAR050D11U016
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)