EATON XTAR050D11R010 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 12 VAC | BH8WEK
EATON XTAR050D11R010 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 12 V 50/60 Hz, D Frame, 6-10 A
Item: BH8WEKModel: XTAR050D11R010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)