EATON XTAR050D11C5G100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 415/480 VAC | BH8WBG
EATON XTAR050D11C5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 415-480 V, 50/60 Hz, D Frame, 55 Mm
Item: BH8WBGModel: XTAR050D11C5G100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar050d11c5g100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"