EATON XTAR050D11C057 IEC Starter | BH8WAV
EATON XTAR050D11C057 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 415-480 V, 50/60 Hz, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8WAVModel: XTAR050D11C057
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar050d11c057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"