EATON XTAR040D11U3E075 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8VXV
EATON XTAR040D11U3E075 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 24 V 50 Hz, D Frame, 15-75 A C396
Item: BH8VXVModel: XTAR040D11U3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar040d11u3e075.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"