EATON XTAR040D11N016 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8VVL
EATON XTAR040D11N016 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 400 V 50 Hz, D Frame, 12-16 A
Item: BH8VVLModel: XTAR040D11N016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 12-16A
Product Datasheet eaton-xtar040d11n016.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"