EATON XTAR040D11B3E075 IEC Starter | BH8VRA
EATON XTAR040D11B3E075 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 220-240 V, 50/60 Hz, 15-75 A C396
Item: BH8VRAModel: XTAR040D11B3E075
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar040d11b3e075.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"