EATON XTAR025C21Y5E045 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 48 V 50 Hz, 2No-2No, C Frame, 45 mm, 9-45 A Xtoe
Item: BH8UNNModel: XTAR025C21Y5E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 6.19"
Length 9 1/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)