EATON XTAR025C21F001 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 230 V 50 Hz, 2No-2No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8TXFModel: XTAR025C21F001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)