EATON XTAR018C21R5E005 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 12 V 50/60 Hz, 2No-2No, C Frame, 1-5 A Xtoe
Item: BH8TEJModel: XTAR018C21R5E005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.19"
Length 9 1/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)