EATON XTAR015B21P5E005 Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 380 V 60 Hz, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 1-5 A Xtoe
Item: BH8RLDModel: XTAR015B21P5E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 380V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar015b21p5e005.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"