EATON XTAR015B21D5G005 Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 550-600 V, 50/60 Hz, B Frame, 1-5 A Gf Xtoe
Item: BH8RJMModel: XTAR015B21D5G005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar015b21d5g005.pdf
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"