EATON XTAR015B21A5E020 Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 110-120 V, 50/60 Hz, B Frame, 45 mm, 4-20 A Xtoe
Item: BH8RHTModel: XTAR015B21A5E020
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-20A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar015b21a5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"