EATON XTAR012B21Y3E002 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 48 V 50 Hz, 2No-2No, B Frame, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8RGWModel: XTAR012B21Y3E002
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-2A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21y3e002.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"