EATON XTAR012B21WD3E032 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 48 Vdc, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 6.4-32 A C396
Item: BH8RFJModel: XTAR012B21WD3E032
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 6.4-32A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21wd3e032.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"