EATON XTAR012B21W3E002 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, B Frame, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8REHModel: XTAR012B21W3E002
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-2A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtae025c01t5e020.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"