EATON XTAR012B21T5G005 Reversing Electronic Motor Starter, T5, 12 A, 24 V 50/60 Hz, B Frame, 45 mm, 1-5 A Gf Xtoe
Item: BH8RBTModel: XTAR012B21T5G005
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar012b21t5g005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"