EATON XTAR012B21RD3E008 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 12 Vdc, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8RAEModel: XTAR012B21RD3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1.6-8A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21rd3e008.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"