EATON XTAR012B21D3EP05 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 550-600 V, 50/60 Hz, B Frame, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8QRCModel: XTAR012B21D3EP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.5A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21d3ep05.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"