EATON XTAE150G11A050 IEC Starter | BH8NJQ
EATON XTAE150G11A050 Electronic Motor Starter, 150 A, Top-Mounted, 100-120 V, 50/60 Hz, G Frame, 90 mm, 35-50 A
Item: BH8NJQModel: XTAE150G11A050
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 100-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)