EATON XTAE095F00WD3E110 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8NBG
EATON XTAE095F00WD3E110 Electronic Motor Starter, 95 A, 48-60 Vdc, 0No-0Nc, F Frame, 90 mm, 22-110 A C396
Item: BH8NBGModel: XTAE095F00WD3E110
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 95A
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame F
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)